20140109

Kedilerin Vegan Beslenmesi Hakkında Pratik Bilgiler


Son zamanlarda internette, evlerini paylaştıkları kedileri vegan mamalarla beslemeyi düşünen, bu konuda fikir belirten, bunu nasıl yapabileceğini soran her zamankinden daha fazla kişiye rastlıyorum. Bu beni memnun ediyor, çünkü hissedebilir bir canlıyı severken ve onunla evimizi paylaşırken bunun bedelini niçin başka bir dizi hissedebilir canlı yaşamıyla ödesin ki? Üstelik kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenebildikleri vegan alternatifler varken.

Bu yazıyı yazma amacım sizi kedileri vegan beslemeye ikna etmek ya da bunun doğru olup olmadığını tartışmak değil. Bu konuda fikirlerimi belirten bir yazı yazmıştım, blogta önceki yazılara bakarak ulaşabilirsiniz. Bu konuda gerekli araştırmaları yapıp, etik konusunu, sağlık konusunu vs. gözden geçirip kendi kararınızı verebilirsiniz (Bir veteriner değilim ve bu konuda bilgilerim yaptığım araştırmalara ve okuduklarıma dayanıyor, lütfen bana güvenmek yerine aynı araştırmaları yapın. Vegan toplumundaki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi kulaktan dolma bilgiler.) 

Bu yazıda amacım, evini paylaştığı kedileri vegan beslemeye karar vermiş ancak bunu nasıl yapabileceği konusunda pratik bilgilere ulaşmak isteyen kişilere kendi öğrendiklerimi paylaşmak ve başka deneyimleri olanlardan bu konuda bilgi edinmek. Bu sebeple lütfen 'ama kedileri vegan beslemek doğal değil' konulu itirazları diğer yazının altında tartışalım.

Öncelikle ilk uyarı. Lütfen kedileri asla kedilerin besin ihtiyaçları için özel olarak düzenlenmiş ve gerekli besinler katkı olarak eklenmiş özel vegan kedi mamaları haricinde bitkisel olarak beslemeyin. Bu şekilde uzun süreli bir beslenme kedilerde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bitkisel beslenmede her zaman özel olarak kediler için üretilmiş vegan mamaları kullanın. Bu mamalar kedilerin mutlaka alması gereken B12, taurin ve diğer malzemelerle zenginleştirilmiştir. 

Bir kedi mamasının kedilerin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için o kedi mamasının AAFCO'nun standartlarına uyuyor olması çok önemli. AAFCO denetleme yapan bir kurul değil ama belli standartları var ve bu standartlara uygun mamaları tercih etmek gerekiyor. Evolution marka mama AAFCO standartlarını taşıyor.

Kuru mama olarak tercih edebileceğiniz iki mama markası var. AmiCat ve Evolution. Her ikisini de denedik. Kediler lezzet olarak Evolution'ı daha fazla beğendiler, çok daha fazla ilgi gösterdiler. Bitkisel mamaya ilgi göstermeyeceklerini düşünüyor ve bir süre için geçiş döneminin sıkıntılı olacağını düşünüyorduk ama aksine mama eve gelir gelmez daha paketi açmadan paketin etrafında dolaşmaya başladılar ve verir vermez bayılarak yediler. Fakat bazı kediler daha seçici olabilir. Bu noktada yapmanız gereken, küçük dozlarla alıştırmak, mamayı yavaş yavaş değiştirmek. İlk seferde kaptaki mamanın 1/4'ü vegan mamadan oluşabilir ve zamanla bu oranı arttırabilirsiniz.

Vegan kedi mamalarının hiç birisinin Türkiye'de satışı bulunmuyor. Fakat internet üzerinden bu mamaları satın almak mümkün. Bunun için ben Türkiye'ye gönderim yapan vegancats.com adresini keşfettim. Bu adreste hem kediler hem de köpekler için mamalar ve çeşitli besin destekleri vs. bulunuyor. Vegan kedi mamaları amazon.com'da da bulunuyor ama Amazon bu tarz ürünleri uluslararası siparişlere göndermiyor. VeganCats.com'dan aldığınız paketler gümrükten evinize PTT aracılığıyla geliyor ve imza karşılığı kapıdan size teslim ediliyor. Siparişten sonra pakete sahip olmanız, paketin büyüklüğüne göre bir ay, 45 gün civarında bir süre alıyor.

BİR GÜNCELLEME:
Bu yazı blogun en çok okunan yazılarından biri. Bu yazıyı yazdığımdan beri pek çok olumlu gelişme oldu ve artık bu mamalara ulaşmak çok daha kolay. Şu adreslerden ücretsiz kargo seçeneğiyle ve Türkçe bir arayüz kullanarak alabiliyorsunuz. Üstelik kargo ABD'den değil Almanya'dan geldiği için bir hafta, 10 gün kadar sürüyor en fazla.
Benevo Vegan Kedi Maması (10 Kg, 53 Euro)
Amicat vegan kedi maması (7,5 Kg, 52 Euro)
Vegancats.com'a ödemenizi paypal aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Paypal, kredi kartı bilgilerinizi girerek üye olduğunuz güvenli bir alışveriş ortamı. Temel mantığı, kredi kartı bilgilerinizi alışveriş yaptığınız sitelere vermek zorunda olmamanız ve sadece paypal'a veriyor olmamız. İlk başta sadece aldığınız mama için ödeme yapıyoruz. Evolution'ın fiyatı AmiCat'e göre daha ucuz. 18 kiloluk (40 lbs) Evolution 85 dolar, bu da ortalama 180 liraya denk düşüyor. Daha sonra Vegancats.com'a üye olurken kullandığınız eposta adresine kargo masrafı için bir paypal ödemesi daha geliyor. Bir bu kadar da kargoya ödüyorsunuz. Bir kediye 6-7 ay yetecek 18 kiloluk bir paket yaklaşık olarak 400 liraya geliyor. Bu şu an Türkiye'de alacağınız ortalama bir kaliteli mamayla yakın bir fiyat. (Ortalama bu miktarda mamalar 300 lira. Marketlerde daha ucuza kedi mamaları var ve bu mamalar kediler için zehirden ibaret, bunları lütfen ne evde ne de sokakta kullanmayın. Talep arttıkça bu kadar yüksek kargo ücretleri ödemeden Türkiye'de de bu ürünleri satın alabileceğimizi umuyoruz. Fiyatları özellikle yazıyorum çünkü bu beslenme biçiminin çok pahalı olduğu konusunda bir önyargı var.)

Daha küçük paketlerle denemeler yapmak isteyebilirsiniz. Evolution'ın yarım kiloluk paketi aynı sitede 3,5 dolar gibi bir fiyata satılıyor. Ancak bildiğim kadarıyla bir yıl içerisinde bir kişinin gümrükten paket geçirme sayısıyla ilgili bir sınır var (yılda 5 paket galiba). Bu sebeple, ilk denemeden sonra büyük paketleri tercih etmek bu tarz sorunları yaşamanızı engeller. Başka bir ihtimal olarak her seferinde evde yaşayan farklı kişilerin isimleriyle sipariş edebilirsiniz.
Fakat bu noktada bilmeniz gereken bir şey var. Kuru mamalarla kedileri beslemek bazı sakıncalar taşıyor. Her 10 kediden birisi idrar yolu problemine genetik olarak yatkın oluyormuş. Erkek kediler bu konuda daha fazla risk altındaymış. Bu risk her türlü kuru mamayla beslemede artıyormuş çünkü kediler normalde sıvıyı yedikleri besinlerden alırlarmış ve asla yeterince su içmezlermiş. Fakat bazı yerlerde bitkisel gıdalardaki PH değerinin daha yüksek olduğu ve kedilerde PH'da bozulmalara yol açabileceği ve bu yüzden de idrar yollarında kristal oluşma riskinin arttığını okudum.

Bu konuda yapabileceğiniz birkaç şey var. Bir tanesi, eğer kedileri vegan besliyorsanız düzenli aralıklarla idrarındaki PH seviyesinde bir değişme olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Bu testi her veteriner yapabiliyor.

Eğer PH seviyesi yükseliyorsa bunun için özel olarak hazırlanmış bir destek ürünü var. VegeCat PHI Supplement isimli toz bu konuda yardımcı oluyor. VegeCat PHI evde hazırladığınız mamalara katabildiğiniz, kedilerin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan bir toz. Evde (soğan-sarımsak koymadan) seitan hazırlayıp, nutritional yeast ve VegeCat PHI ile karıştırıp kedilere verebiliyorsunuz. Bu malzeme de vegancats.com'da bulunuyor. Başka bir tarif, bir bardak soya kıyması (MM Migros'tan alınıyor, un reyonunda), bir bardak haşlanmış ve ezilmiş nohut, bir kaşık zeytinyağı, 2 kaşık Nutritional Yeast, 2 kaşık VegeCat Phi ve biraz tuz veya soya sosunu karıştırmak. Bu ürünü kullanmak için Türkiye'de bulması biraz güç olan Nutritional Yeast'e ihtiyacınız var. Onu da 6 dolara vegancats'ten alabiliyorsunuz. (Nut. Yeast'i kendi yiyeceklerinizde de sos olarak kullanabilirsiniz, tadı peynire benzer)

Güncelleme: VegeYeast'in ne olduğunu anlamayan gümrük görevlileri vegeyeast'i gümrükte tutabiliyor. Bu yüzden sipariş ederken bir not ekleyip paketin üzerine Türkçe 'Kedi mamasıdır' yazmalarını istemek gümrüğe gitmek gibi zahmetli bir işten sizi kurtaracaktır.Bu konularda daha fazla bilgi için Jed Gillen'ın yazmış olduğu Obligate Carnivore isimli kitap öneriliyor. Bu kitabı edinip okumadım ama yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Bu konuda şimdiye kadar deneyimlediklerimi ve öğrendiklerimi yazdım. Bir kez daha söylüyorum, lütfen eğer kedileri vegan beslemeye henüz karar vermediyseniz benim yazdıklarıma göre değil kendi araştırmalarınıza göre karar verin. İnternette bilgiye ulaşmak kolay ancak doğru bilgiye ulaşmak oldukça zor ve konu veganlık olunca çarpıtılmış bilgiler çok fazla.

Siz bu konuda deneyimlere sahip misiniz? Sipariş edilebilecek daha yakın ya da daha uygun fiyatlara sahip yerler biliyor musunuz? PH seviyesiyle ilgili başka bitkisel desteklerle ilgili bilgilere sahip misiniz? Burada paylaşabilirsiniz. 

3 yorum:

 1. Merhabalar, bu güzel yazıyı yazan ellerinize sağlık . Verdiğiniz bilgiler çok değerli fakat mesela ben öğrenciyim ve kredi kartım yok ama dışarda bir kedi veya köpeğin aç olduğunu görüp önüne ölü bir hayvan atamıyorum , evde yapabileceğim neler var ? Soya kıymam da var evde soya zararlı değilse , nohut vs ne yapabilirim bir öneriniz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yorumunuzu yeni gördüm, kusura bakmazsınız umarım. Soya kıyması ya da diğer bakliyat zararlı değil, ama yeterli besini sağlamaz. Sadece protein ihtiyacını karşılar. Herhalde hiç yemeksiz kalmalarındansa, soya kıyması yemeleri daha iyidir ama sürekli bu şekilde beslenen bir kedi beslenme yetersizliği gösterecektir (özellikle de taurin açısından).
   Köpekler için bildiğim kadarıyla daha esnek bir durum söz konusu, katkı olmadan tamamen bitkisel diyetle sağlıklı olabildikleri anlatılıyor, ancak köpekler hakkında çok fazla araştırmam yok açıkçası.

   Sil
 2. paylaşım için çok teşekkürler.. bana çok yardımcı oldunuz..

  YanıtlaSil