20110721

Habertürk ve Öcalan


Şimdi, bu karikatür bugünkü HaberTürk gazetesinin birinci sayfasında çıkmış. Bana epey ilginç geldi.

Bir süredir Taraf ve çevresinde, Öcalan barış istiyor, PKK bu barışa engel oluyor gibisinden bir hat anlatılıyor. Taraf'ta olunca pek şaşırmadım, zira liberal dünya görüşünün böyle şeylere yol açması beklenir bir şey.  Hatta geçenlerde Veysi Sarısözen yazmıştı galiba, yıllarca Kürt siyasetine bu kesimlerin yaptığı en önde gelen eleştirilerden birisi, Öcalan'a atfedilen anlam ve özellikle siyasetin tek kişi tarafından yönetiliyor görüntüsü idi. Liberaller, bu yapıyı otoriter ve Stalinist buluyorlardı. "Şimdi ise aksine, Öcalan'ın sözünü dinlemiyorlar diye yakınıyor aynı insanlar"diyor Sarısözen özetle. 

Ama bu bakış açısı Habertürk'e kadar sıçrayınca bir dakika dedim kendi kendime, Fatih Altaylı durduk yere bunu yapmaz. Daha iki seneye kadar isminin başına "Bebek katili, bölücübaşı" gibi sıfalar koymadan anamadıkları Öcalan'ı şimdi barıştan yana olan ancak PKK'yi kontrol edemeyen olarak çiziyorlarsa bu o kadar basit bir durum değildir. 

Bir süredir devletin Öcalan'la görüşmeler sürdürdüğü biliniyor. Öcalan haricinde kimse bunu resmi olarak açıklamıyor olsa da, yalanlayan da çıkmadı. Acaba, diyorum kendi kendime, Öcalan'la görüşüldüğü ve çözüm için adımlar atılacağı kamuoyuna açıklanmadan önce Türk nüfus söylemsel olarak bu duruma mı hazırlanıyor? Ya da bu durumun anlatılabileceği bir zemin mi hazırlanıyor. Sonuçta Habertürk'ün hitap ettiği kesimin orta sınıf veya beyaz yakalı işçi Türk bir nüfus olduğunu hesaba katarsak bu olmayacak birşey sayılmaz. Özellikle bu kesime devlet bir şekilde ne yaptığını anlatmak istiyor olabilir. Ancak bu kesim, caz konserinde Kürtçe müzik yuhalayan kesim. O halde, onların hazırlanması gerekiyor olabilir.

DTP döneminde buna benzer, şahinler kanadı ve güvercinler kanadı diye bir ayrım kurgulanmıştı aynı kişiiler tarafından ve epeyce tutmuştu. "Aysel Tuğluk falan hep iyi de Emine Ayna'yı sevmiyoruz" diyen epey insan vardı. (O dönem de şunları yazmışım)

Bilmiyorum, bu dediklerimin bir geçerliliği yok. Sadece bu karikatür bana bunları düşündürdü. Aslında en azından bütün bu meseleler konuşulabilinir hale geliyor, birşeyler gizli kapaklı kalmıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder