20100321

1915 ve "ayıp" diye bir şey

Taner Akçam'a teşekkür ediyorum. Öncelikle var olduğu için, insanlıktan, adaletten yana olduğu için, vicdandan yana olduğu için. Ama bu günlerde ayrıca bir teşekkür ediyorum. Birkaç gün önce HerTaraf'ta çıkan yazısı utanma duygusu üzerine idi. Ben de son zamanlarda şunu söyleyip duruyorum da duyanlar şaka yaptığımı sanıyor: "Artık insanlar bir takım davranışlarda bulunur ya da bir takım sözleri söylerken 'ayıp' diye bir şeyin var olmadığı varsayımına göre hareket ediyorlar." Hayır, bu bir şaka değil, büyük bir kayıp

Dönemin iktidarı olan İttihat ve Terraki Partisinin 1915-17 yılları arasında sürdürdükleri "tehcir" politikasının sonucu 1 milyonun üstünde Osmanlı Devleti vatandaşı Ermeni'nin ölmesinden, içerisinde gerçek insanların yaşadıkları gerçek acılardan, büyük bir suçtan, utançtan Eurovision yarışması finali hakkında konuşur gibi konuşan bunca insan başka nasıl anlamlandırılabilir? Cumhuriyetin ilk dönemlerinden beri sürdürülen bir inkar politikası şimdi yerini garip bir tehdit politikasına çevirirken bunun bir de 'hoşgörü' olarak gösterilmesi nasıl adlandırılabilir?

"Tarihi tarihçilere bırakın" şeklindeki saçma sapan apolitik itirazlardan "Yüz bin Ermeniyi süreriz, Afganistan'daki askerleri çekeriz, İncirlik üssünü kaparız" şeklindeki yüzsüzce tehdit ederek gerçeği saklama politikasına ne zaman geçildi. Artık hakikat saklanamayacak kadar görünür hale geldiğinden mi yapılıyor bu? Büyük bir ayıp başka büyük bir ayıpla örtülmeye mi çalışıyor artık? (Türkiye 1915'in Büyük Felaketini, 2000'li yılların büyük felaketi Irak ve Afganistan işgaline ortak olarak mı örtüyor?) Erdoğan bir de Çanakkale'ye gidip Avrupa'nın kendi tarihine bakmasının gerekliliğini buyurmuş.

Avrupa kendi tarihine bakar Erdoğan, bu konuda kitaplar yazar, filmler çeker, sorgular, ders kitaplarında anlatır.

1915 bir Eurovision finali değil, milli maç hiç değil. Yazarken dahi öyle kızıyorum ki, sürdüremeyeceğim yazmayı, nefesim sıkışıyor.

Taner Akçam'ın bahsettiğim HerTaraf yazılarının linkini verip bitireyim en iyisi...

http://taraf.com.tr/haber/47701.htm

http://taraf.com.tr/haber/47746.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder