20091202

Ruhat Mengi, artık sus!

Geçen haftaki yazısına psikologlardan gelen tepkiler üzerine Ruhat Mengi bir cevap yazmış ki, keşke yazmasaymış dedirtecek kadar kötü.

"Psikologların daha hoş görülü olduğunu, bu kadar çabuk öfkelenmeyeceğini düşünürdüm, şaşırdım doğrusu!" demiş. Bu konuda haklı işte, psikoloji ne de olsa uzun yıllar boyunca iktidar ilişkilerinin içerisine rahatça yerleşerek her türlü ayrımcılığın ve modernist tavrın gardiyanlığını yapmayı çok iyi bilmiş, bu tarz şeylere de hoşgörüyü geçtim, destek vermiş bir bilim (ki bilim olmak böyle birşey). Ancak epey de bir uzun zamandır diğer tarafta bu iktidar ilişkilerine psikolojinin içerisinden doğru karşı çıkan, eleştirel tavra sahip psikologlar da var ve artık sesleri eskisinden çok daha fazla çıkıyor. Kendisinin buna şaşırmasına sevindim.

Kendisi “bu kıyafetin giyilemeyeceğini” değil “burada giyilemeyeceğini” savunuyormuş. Zaten bu gece kıyafetine benzeyen kıyafetin giyilmesinin sebebi de meslektaşımızın yurtdışı kökenli olmasıymış. Kendisine teşekkür etmek lazım zira gereken son birkaç ayrıntı vardı onları da tamamlamış, ideolojiyi bütünlüğe ulaştırmış. Önceki yazıda modernizm, cinsiyetçilik, ayrımcılık, kalıp yargılar gibi öğeler mevcuttu ama eğer en başat özellik olmasaydı gerçek bir kemalist olamayacaktı, onu da eklemiş, tam olmuş: Milliyetçilik!

Tabii görüşünün arkasında durmaya devam ediyor ve normal olarak "o kıyafetle" hak talep edilemeyeceğini söylüyor. Zaten bu konuda burada gerekeni söyledim bir önceki yazıda.

Keşke lafı daha da uzatmayıp sessiz kalsaymış.

____

Not: Ergenekon Saldırıya Geçiyor başlıklı yazıda, Dersim katliamı ile ilgili sözlerin sahibi olarak Altan Öymen yazmışım, bu dil sürçmesinden ötürü kendisinden özür dilerim. Sözlerin sahibi elbette Onur Öymen idi.

1 yorum:

  1. tekrar selamlar,

    üstünden epey zaman geçtikten sonra komünal işkembe'de daha önceki mengi yazısına yer verdik sonunda. bunu şimdi gördüm, yorum olarak ekleyeyim =)

    sevgiler efen'im..

    YanıtlaSil