20081114

Hepimiz Ermeniyiz... Bir kez daha...

Aslında ortalık ayağa kalkmalı, gazeteler günlerce manşetlerine taşımalı, partiler, sivil toplum kuruluşları, kitle örgütlenmeleri ardı ardına basın açıklamaları yapmalı, zamanında "Hepimiz Ermeniyiz" diye yürüyen herkes yine sokaklara dökülmeli... aslında bu sözleri söyleyenlerin yanında kalmamalı ya...

Birkaç gazete, Genç Siviller ve DSİP haricinde kimseden pek bir ses çıkmadı sonuçta. Üstelik ortada "ha" deyip geçilecek bir durum da söz konusu değildi. Osmanlı Devleti ve İttihat yönetiminin korumakla yükümlü olduğu 1,5 Milyon Ermeni vatandaşını etnik kökenlerinden dolayı ölüme yolladığı 1915'ten açıkça övgüyle söz etti bir bakan, üstelik sıradan bir bakan da değil, savunma bakanı. Hem de başbakanın "ya sev ya terket" şeklindeki "tek millet, tek devlet, vatandaş türkçe konuş" tadındaki buram buram devlet kokan açıklamalarının üzerine.

Tam da 9 Kasım, yani Almanya'daki Yahudi Soykırımının başlangıcı sayılan Kristal Gece'nin yıldönümünün şafağında.

Aslında ortalık ayağa kalkmalı ama...

Şimdi sokakta kendimizi güvende hissedebilir miyiz? Sokağı geçiyorum, evlerimizde güvende hissedebilir miyiz? Soykırımı açıkça savunan, hatta soykırımı ulusun oluşumundaki en önemli unsur olarak gören bir savunma bakanımız varken geceleri rahat uyuyabilir miyiz? Bu adam Cumhurbaşkanı adayı dahi olabiliyorken bu ülkede ve basın ve kitle örgütleri ve sözde devrimci sözde demokrat partiler buna tepki gösteremiyorsa ve sessiz kalmak da onaylamaksa kimselere güvenebilir miyiz?

Bu ülkenin Ermenileri, Rumları, Kürtleri, ideolojik soykırıma uğratılmış sosyalistleri kendilerini güvende hissedebilir mi?

Bakan şimdiki azınlıkları kastetmediğini söylemiş ertesi gün. Niçin? O günle bu günü ayıran ne? Çok mu uzun zaman geçti? Ya da gerekli şartlar mı uymuyor, artık 1,5 milyon insan ortadan kaybolduğunda çok daha rahat kayda geçirildiğinden mi, Türk tipi inkar imkansız hale geldiğinden mi?

Niçin şimdikiler yaşayabiliyor da, o 1,5 milyon insanın öldürülmesi gerekiyordu? Niçin 6-7 Eylül, Maraş Katliamı, Sivas Katliamı gibi ırkçı ayrımcı terör bu ülkede meşru olmak zorundaydı? Neden Hrant Dink'i öldürmek zorundaydınız?

Sahi nasıl oluyor da bu kadar pişkin ve cahil olabiliyorsunuz?

Birilerinin gözünde, Abdullah Gül'den çok daha uygun bir Cumhurbaşkanı adayı olarak görülüyordunuz, sahi bu ülkede nasıl oluyor da bir soykırım taraftarı, eşinin başı dini inançlarına göre bir başörtüsü ile kapatılmış olan adaydan daha makul olabiliyor?

Aslında ortalık ayağa kalkmalı...

Bu ülkenin Kürtleri, Türkleri, Alevileri Rumları, Eşcinselleri, Darbe karşıtları, köylüleri, işçileri, şunları bunları, hepimiz bağırmalıyız "Hepimiz Ermeniyiz" diye, bu kez 1 Hrant'ımız için değil, Krikor Zohrab'lar, Gabriel Bagratyan'lar, Boğos Piranyan'lar ve İttihat ve Terraki tarafından ölüme yollanan 1,5 milyon yurttaşımız için...

...ta ki Vecdi Gönül ve onun temsil ettiği zihniyet yerini yepyeni bir ülkeye bırakana dek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder