20080216

AKP'den başka bir demokrat?..

Kimileri nasıl görmek isterse istesin, bugün AKP'nin destekçileri yalnızca "islamcı" kesim değil. Müslüman olmayan kesimin anketlerinden çıkan yüksek oylar bir yana demokrat aydınlarımız da AKP'nin yanında olmaktan çekinmiyorlar. Peki onları suçlayabilir miyiz?

Peki sol, AKP demokrasisinin karşısına nasıl bir alternatif sundu? Ya da hiç sunma çabasında oldu mu? Anlaşılan solun demokrasi konusunda kafası bir hayli karışık yahut bizlerin solun ne olduğu konusunda...

Demokrasiyi savunan solculara AKP solcusu diyenler en masumane bakışla ne yaptıklarının bilincinde değiller. Bu apaçık bir şekilde, aslında sol değerler olan demokrasi, eşitlik, insan hakları gibi değerlerin bayrağını AKP'ye vermektir ve bu da yetmiyormuş gibi eşitlik ve özgürlük arayışındaki insanları da AKP'ye yönlendirmek demektir. Bunun altında iyi niyet aramak da zor, ya gerçekten kendi söylemlerinde sıkışıp kaldılar ve farklı bir açılım getiremiyorlar ya da savundukları şey bizim anladığımız sosyalizmden bambaşka, baskıcı, devleti idolleştiren bir rejim! Sahi, küresel ısınmaya tepki gösterenlere "liberalliği" adres gösterenler de onlar değil miydi?

Birileri de yazılarında, özgürlükleri savunacak, ama öyle sahte maskeli olarak değil, gerçekten savunulacak bir yapının başarı şansının olmadığını, bunun sol-liberal bir duruş olacağını ve AKP’nin bu boşluğu zaten doldurduğunu yazıyor. Doğru, nasılsa AKP var, bir sol parti o halde bu tarz meseleleri bırakıp türban karşıtlığıyla ilgilenmeli yahut ne bileyim, kendi partisindeki "libarellere" karşı savaş açmayı tercih etmeli, ne de olsa daha önemli bir konu bu. Aramızdaki lanet liboşları temizleyelim, devrim olmuyorsa hep onların suçu yoksa ohooo....

Bugün eğer kendisini demokrat olarak tanımlayan insanlar için İslamcı kökenlere sahip ve kısa zamanda AB sevdasıyla değişime uğramış AKP gibi bir partiden başka bir adres gösterilemiyorsa, hem de sol parti denince akla CHP, sol gazete denince akla hala Cumhuriyet geliyorsa yani sol artık toplumda Ulusalcı-kemalist-baskıcı anlamları taşıyorsa, sosyalist mücadele denince de artık sadece şehrin kalabalık meydanlarında klişe sloganlar haykırarak gazete satmaya çalışan üniversiteli gençler ve kendi içine kapalı büyümeyi hiç mi hiç düşünmeyen bir cemaat geliyorsa işte tüm bunlardan sorumlu olan zihniyet bu zihniyettir. Bu zihniyetle sol daha çok uzun yıllar binde birlerle binde üçlerle oynar.

Bu zihniyet ülkenin gerçeğinden kopmuştur, halkı karşısına almıştır ama halkın ismini de düşürmez ağzından, hani halka rağmen halkçılığı oynar, hala kendisini üstün gören ama aslında devletten çok devletçi Jöntürk zihniyeti bu!

Bu sebeple, AKP'yi destekleten aydınlarımıza küçümseyen veya kınayan gözlerle bakmayı bırakalım da, kendi halimize bakalım. Toplumun tüm kesimlerinin eşit,özgür, demokratik bir ülkede yaşayabilme arzularının temsil edileceği sol oluşumlar olamazsak, bu arzunun neoliberal partilerce sömürülmesinin izleyicileri oluruz.

Bu sebeple, Ufuk Uras'ın AKP'ye karşı soldan bir muhalefet olma çabasını samimi buluyorum ve bir sağduyu örneği olan "Üçüncü Yol" anlayışını destekliyorum. 28 Şubat sürecinde "Ne Şeriat Ne Darbe" diyebilmiş, Türk-Kürt gerilimi oluşturulmaya çalışılırken Birarada Yaşamı Savunalım kampanyaları yapmış, türban konusunda nihayet mantıklı sözler edebilmiş insanların oluşturduğu bir anlayış bu.

Umarım bu ülkenin demokrat insanları, bu şimdilik ufak ama haklı muhalefet çabasının arkasında bir güç olarak duracaklar ve Türkiye'nin gerçek demokratik gücü olacaklar. Hrant Dink'in arkasından yürüyenler, 22 Temmuz'da Ufuk Uras'ı meclise taşıyanlar şimdi neredelerse ortaya çıkacaklar ve gerçekten demokratik, özgürlükçü ve eşitlikten yana bir muhalefet oluşacak -ve belki de bir gün iktidar...kim bilir.

Dayanışma ile...

1 yorum:

  1. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ın da dediği gibi "CHP, kapitalistleri solcu diye pazarlıyor." Haberde de belirtildiği gibi sağcı, kapitalist örgütlerin soldu olarak tanımlaması olayı yer alıyor.

    AKP, CHP gibi partilerin yerine "Üçünü Yol" izlenmsi ise kaçınılmaz artık.

    Demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü muhalefetin sağlanması için ilk olarak düşünce değişimi yapılması gerekir diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil