20070811

Artık kimse yalnız hissetmesin!

Hrant Dink "Yalnız hissediyorum" demişti. Onun böyle yalnız kalmasında bizim de suçumuz günahımız vardı elbet, ama bilememiştik, inanamamıştık gerçekten bu ülkede hala insanlar sokakta düşünceleri için, inançları için vs. bir yana Ermeni oldukları için öldürülebiliyordu işte. Oysa ne körlük, ne aptallık, geçmişe bakmak yeterliydi sadece, yeterliydi bu ülkede ne kar çiçeklerinin solduğunu, ne fikirlerin ezilip öldürüldüğünü görmek için.
.
Solun oylarını alan partiler onun gerçek katili 301'in savunuculuğunu yapma pişkinliğiyle kendilerine oy veren insanları aldatırken, solun ne sesi ne soluğu kalmıştı. Meydanlarda bağırmak, slogan atmak bir çözüm olmaz kimse sizi duymuyorsa, duvarlardaki afişler veya bildiriler ise halkımızın okuma alışkanlıkları göz önüne alındığında o kadar da ses getirmiyor olmalıydı.
.
Böyle bir ortamda atıldı Ortak Aday kampanyasının temelleri, erken seçim gündemi, cumhurbaşkanlığı seçimi doğrultusunda oluşturulan yapay korku ortamı ("Bu kış şeriat geliyor"), hepsi hemen hemen aynı şeyleri söyleyen "merkez" partileri. Üstelik CHP'de İlhan Kesici'yi aday yaparak soldan ne kadar uzaklaştığını duyurmaya çalışıyordu, milliyetçilik ve sermayecilik adeta meşrulaştırılmış, ulusalcılık adıyla solun bir parçasıymışçasına bunlardan söz ediliyordu. Gerçekten bir sol alternatif lazımdı, yoksa biz yeniden partilere oy vereceğiz ve bu oylar 12 Eylül rejiminin bize armağanlarından biri olan %10'luk baraja takılıp temsil hakkı bulmayacaktı, dolayısıyla 5 sene daha soldan, sosyalizmden, emekçiden, özgürlükten, dayanışmadan, ahlaktan bahseden kimse mecliste olmayacaktı.
.
Hiçbir sağduyulu insan böyle birşeyi kabul edemezdi. Öylesine isabet oldu ki İstanbul'dan ÖDP'li adayların solun ortak bağımsız adayları olması. Birarada Yaşamı Savunalım kampanyasını yapan bir partinin vekiline ne çok ihtiyaç vardı bu ayrımcılığı, ırkçılığı destekleyen "merkez"in karşısında. Tam vaktiydi!
.
Bu işbirliğine halk da tepkisiz kalmadı, verdikleri oylarla 81,630 insan doğrudan ve "mecburiyetten" başka partilere veren kimbilir kaç bin insan gönülden destekledi Ufuk (Uras) hocamızı .
.
Şimdi artık mecliste sesimiz var, özgürlükçü sol'un, birarada yaşamı savunalım diyenlerin, savaşa, ayrımcılığa, ırkçılığa, sömürüye, cinsiyetçiliğe, türcülüğe, sermayeciliğe karşı olanların sesi ve hep birlikte ortak aday diyebiliyorsak şunu da diyebilmeliyiz: Ortak Dava. Kürtlerin davası da, Ermenilerinki de, emekçilerinki de, feministlerinki de, eşcinsellerinki de, hayvanseverlerinki de, türbanlılarınki de bizim davamızdır, davalarını desteklemekten değil, kendi davamız olarak kabul etmekten bahsediyorum.
...
Birarada Yaşam idealini gerçek kılmanın en güzel ve en gerçekçi yolu birarada mücadeleyi gerçekleştirmektir, ortak aday kampanyasında bunu gördük. Birarada mücadele, karşı taraf kavramını ortadan kaldırmakta, sınırları görünmez kılmakta ve hep birlikte bir "biz" kavramının oluşmasını mümkün kılmakta. Lübnan savaşını protesto sırasında Barış İçin El Ele insiyatifi ve Küresel BAK'la gerçekleştirdiğimiz Bomba Atma Kart At dahilinde dini kaygıları yüksek İnsani Yardım Vakfı ile ortak çalışmamız (kartların Lübnan'da çocuklara dağıtımı aşamasında) veya Ufuk Uras'ın Bin Umut adayları arasında olmasının bize Kürt Siyasi Hareketi ile ortak çalışma imkanı vermesiyle farklı siyasi hareketlerin ortaklaştığı noktalarda paylaşım ve işbirliği olumlu sonuçlar verdi.
.
Demek istediğim şu: Ortak sol mücadele mail gruplarında bir takım teorilerle, siyasi yazışmalarla ve düşüncelerle olacak birşey değil, sokakta ortak olarak çalışmayla olacak birşey. Uzlaşma kültürü, bir düşüncenin diğeri içinde kaybolması değil veya çoğunluğun azınlığa fikrini kabul ettirmesi olarak değil, farklı düşüncelerin birbirine saygı duyulan bir çerçevede yaşama olanağı bulması yönünde kurulmalı.
.
Artık kimse kendini yalnız hissetmesin: Ortak bir mücadele zemini ortak adayla birlikte kuruldu ve başarılı oldu. Bundan sonra partilerin bitmek bilmez tartışmaları arasında tabandan gelen bu ortaklık, birliktelik çağrısına umarım duyarsız kalınmaz.
.
İyi pazarlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder